Digitalizacja i udostępnienie unikatowej bazy mikrotoponimów

Na Uniwersytecie Łódzkim zakończono wyjątkowy projekt pt. Digitalizacja i udostępnienie unikatowej bazy mikrotoponimów. Cyfrowa edycja bazy nazw terenowych Polski została przygotowana przez Bibliotekę Uniwersytetu Łódzkiego we współpracy z Instytutem Filologii Polskiej i Logopedii Uniwersytetu Łódzkiego w latach 2022–2024.

Cele projektu: 

1. Charakterystyka i digitalizacja: 

  • Projekt ma na celu przeanalizowanie i zdigitalizowanie unikatowego materiału mikrotoponimicznego, który został zgromadzony przez łódzkich językoznawców.  
    W kartotece Uniwersytetu Łódzkiego znajduje się około 220 tysięcy kartek materiałowych, które ilustrują użycie około 120 tysięcy nazw własnych obiektów fizjograficznych z całej Polski. 

2. Upowszechnienie: 

  • Opracowanie zgromadzonych nazw w formie bazy danych umożliwi szeroki dostęp do tego zasobu. Dzięki temu naukowcy z różnych dziedzin będą mogli korzystać z bazy, co przyczyni się do rozwoju badań naukowych. 

3. Ochrona dziedzictwa: 

  • Projekt ma na celu zachowanie nazw, które dokumentują zmiany w ukształtowaniu terenu i działalności człowieka. Wiele z tych nazw wyszło z użycia, a zapis w kartotece jest jedynym śladem ich istnienia i formy językowej. 

4. Wsparcie badań naukowych: 

  • Digitalizacja i udostępnienie bazy danych umożliwi prowadzenie badań nie tylko językoznawczych, lecz także z innych dziedzin nauki, takich jak historia, etnografia czy botanika. Baza może potwierdzać dane uzyskiwane w badaniach historycznych, etnograficznych i botanicznych. 

5. Wzmacnianie tożsamości: 

  • Tradycyjne nazwy obiektów fizjograficznych, znane od pokoleń, służą tworzeniu  
    i umacnianiu poczucia tożsamości narodowej i regionalnej. Projekt promuje te nazwy jako element dziedzictwa kulturowego, co przyczynia się do silniejszego utożsamiania się ludności z ich "małą ojczyzną". 

6. Kontynuacja prac nad toponimią: 

  • Projekt kontynuuje prace nad toponimią prowadzone od lat 60. XX w. przez łódzkich językoznawców. Obejmuje opracowanie, utrwalenie i udostępnienie w postaci elektronicznej unikatowego zasobu nazw obiektów fizjograficznych z terenów całej Polski w granicach z 1939 r. Materiały te były zbierane pod kierownictwem prof. Stefana Hrabca w latach 1961-1970, a zasady opracowania przygotował prof. Witold Śmiech pod koniec lat 70. XX w. 

Cyfrowa edycja kartoteki Słownika nazw terenowych Polski jest cennym zbiorem onimów, z którego korzystać mogą badacze różnych specjalności: historycy, etnolodzy, geografowie, a przede wszystkim językoznawcy. Nazwy własne, a w szczególności nazwy terenowe, powstające w spontanicznym procesie nazwotwórczym, są istotnym składnikiem kultury narodowej. Zachowanie i udostępnienie tak wartościowego zbioru, jest niezwykle ważnym zadaniem, wspierającym poczucie tożsamości  
i identyfikacji z miejscem pochodzenia. 

Dostęp do bazy: https://mikrotoponimy.lib.uni.lodz.pl/ 

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministerstwa Nauki  i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Społeczna odpowiedzialność nauki”.