WSTĘP

 

„15. SEMINARIUM OPEN ACCESS” -  BIBLIOTEKA UNIWERSYTETU ŁÓDZKIEGO

Panel ekspercki Otwarta nauka i niebibliometryczne aspekty oceny działalności naukowej i ewaluacji

MATERIAŁY Z SEMINARIUM DOSTĘPNE W REPOZYTORIUM UŁ

PRZEWODNIK PO OTWARTYCH ZASOBACH

Wydarzenie odbywa się w ramach International Open Access Week

22 października 2024, g. 11.30–15.15

WSTĘP WOLNY

Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego, Strefa Coworkingowa (parter)

Po raz piętnasty Uniwersytet Łódzki organizuje Seminarium Open Access w ramach Międzynarodowego Tygodnia Otwartej Nauki. Od kilkunastu lat zapraszamy środowisko akademickie do dyskusji na tematy kluczowe dla rozwoju idei otwartej nauki w Polsce, a w 2024 roku za taki temat uznaliśmy miejsce otwartej nauki w ewaluacji i ocenie działalności naukowej. W związku z tym organizujemy w Bibliotece UŁ panel dyskusyjny z udziałem ekspertów, którzy podzielą się z nami — i między sobą — różnymi doświadczeniami i perspektywami. Chcemy poruszyć takie tematy, jak: (nie)obecność otwartej nauki w ewaluacji, niebibliometryczne aspekty oceny działalności naukowej, specyfika dyscypliny a kryteria oceny, inicjatywy na rzecz usprawnienia systemu ewaluacji nauki (zwłaszcza Coalition for Advancing Research Assessment: CoARA), możliwe kierunki rozwoju polskiego systemu oceniania nauki i naukowców.

Mamy nadzieję, że zainicjowana w ramach Seminarium debata stanie się polem wymiany poglądów i przybliży społeczności akademickiej założenia i postulaty Coalition for Advancing Research Assessment, do której Uniwersytet Łódzki przystąpił w 2022 roku.

Tegoroczna edycja Open Access Week odbędzie się w dniach 21–27.10.2024 r. pod hasłem „Community over Commercialization” — to kontynuacja ubiegłorocznej edycji.

SEMINARIUM OPEN ACCESS

PRELEGENCI

 

Prof. dr hab. Stanisław Kistryn — fizyk o specjalności eksperymentalna fizyka jądrowa, ekspert w zakresie systemów elektroniki pomiarowej; profesor w Zakładzie Fizyki Jądrowej Uniwersytetu Jagiellońskiego; Pełnomocnik Rektora UJ ds. współpracy w ramach Una Europa; wiceprzewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego; koordynator polskiego oddziału Coalition for Advancing Research Assessment (CoARA).

Jest autorem kilkuset prac naukowych oraz opiekunem naukowym doktorantów i studentów. Uczestniczył w kilkunastu międzynarodowych i polskich projektach badawczych, również jako ich koordynator. Jest członkiem komitetów redakcyjnych czasopism: „Few-Body Systems”, „Open Journal of Microphysics”, „Journal of Nuclear and Particle Physics”. Pełnił liczne funkcje, m.in. jako ekspert Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego był członkiem Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych oraz zespołów do spraw opracowania algorytmów finasowania, oceny czasopism oraz konsultacji projektu Ustawy 2.0. Reprezentuje UJ w sieci The Guild (był członkiem pierwszego zarządu i Skarbnikiem tej sieci) oraz jest członkiem Dyrekcji zrzeszenia Una Europa, od powstania zrzeszenia pełniąc funkcję Skarbnika. W latach 2012–2020 był również prorektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych.

Jego zainteresowania badawcze obejmują badania dynamiki oddziaływania w układach kilkunukleonowych w precyzyjnych eksperymentach z wykorzystaniem spolaryzowanych wiązek i tarcz; testowanie fundamentalnych symetrii oddziaływań elementarnych; badanie mechanizmów reakcji jądrowych; zastosowania metod i technik fizyki jądrowej w różnych dziedzinach badań (archeologia, medycyna, biologia, geologia); układy modularnej elektroniki pomiarowej oraz logiki programowalnej we współczesnych eksperymentach fizyki jądrowej.

Ewa Bluszcz — dyrektorka i redaktor naczelna Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego; przewodnicząca Grupy ds. wykazów punktowanych wydawnictw monograficznych MNiSW; współredaktorka serii raportów na temat rynku wydawnictw naukowych w Polsce: "Biała Księga". 

Ukończyła studia wyższe w zakresie germanistyki i niderlandystyki oraz marketingu i zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1988–2006 była zatrudniona w Wydawnictwie Naukowym PWN i Wydawnictwie Szkolnym PWN — kolejno jako redaktor, kierownik redakcji, redaktor naczelny i prezes zarządu. W latach 2006–2014 pełniła funkcję prezes zarządu polsko-niemieckiego wydawnictwa BC Edukacja spółka z o.o.

Od 2014 roku prowadzi Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, które jest członkiem Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych i Sekcji Wydawców Akademickich i Naukowych Polskiej Izby książki. W obecnej kadencji pełni także funkcję członka prezydium stowarzyszenia, członka prezydium sekcji i członka Komisji ds. Wydawnictw przy KRASP.

Prof. dr hab. inż. Andrzej Jajszczyk — profesor nauk technicznych w Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie; główny specjalista AGH ds. polityki naukowej; członek PAN, PAU i Academia Europaea.

Jest autorem i współautorem kilkunastu książek i kilkuset artykułów naukowych. Oprócz pracy badawczej w swojej specjalizacji od lat angażuje się w badania związane z finansowaniem nauki i szkolnictwa wyższego — na ten temat napisał ponad sto tekstów. Był redaktorem amerykańskiego czasopisma „IEEE Transactions on Communications”, a w latach 1998–2000 pierwszym spoza Ameryki Północnej redaktorem naczelnym czasopisma „IEEE Communications Magazine”. Przez kilka lat pełnił funkcję dyrektora ds. czasopism stowarzyszenia IEEE Communications Society. Jest ponadto autorem 19 patentów. Prowadził badania naukowe m.in. w University of Adelaide w Australii, Queen’s University w Kanadzie oraz École Nationale Supérieure des Télécommunications de Bretagne we Francji.

W latach 2011–2015 był dyrektorem-założycielem Narodowego Centrum Nauki. Był również wiceprzewodniczącym Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych w kadencji 2021–2022, zaś członkiem Rady Naukowej ERC w latach 2017–2022. Uczestniczył w wielu gremiach doradczych, w tym wchodził w skład Komitetu Polityki Naukowej. Zasiada w zarządzie Fundacji Kyoto – Kraków Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz.

Jego główne osiągnięcia naukowe dotyczą teorii węzłów i sieci telekomunikacyjnych. Obejmują znaczące przeformułowanie teorii przestrajalnych pól komutacyjnych Beneša, wprowadzenie nowej klasy przepakowywalnych pól komutacyjnych oraz udowodnienie nieblokowalności klasy pół wielopołączeniowych. Zaproponował także nowe struktury optycznych pól komutacyjnych oraz pól zbudowanych ze scalonych komutatorów cyfrowych.

Dr hab. Katarzyna Anna Nawrot — doktor habilitowana w dyscyplinie ekonomia i finanse; pracownik naukowy w Katedrze Studiów Regionalnych i Globalnych Uniwersytetu Warszawskiego; wiceprzewodnicząca Komitetu Prognoz Polskiej Akademii Nauk; współprzewodnicząca grupy roboczej CoARA: Responsible Metrics and Indicators Working Group.

Stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w latach 2012–2015 dla wybitnych młodych naukowców oraz kierownik lub główny wykonawca licznych projektów badawczych. W 2016 roku nominowana do klasy roku 2017 czterdziestu Europejczyków poniżej 40. roku życia szczególnie zasłużonych dla rozwoju Europy – European Young Leaders, Friends of Europe. W 2018 roku uhonorowana nagrodą „Kobiety dekady w ekonomii rozwoju” (Women of the Decade in Development Economics) przez Światowe Forum Gospodarcze Kobiet.

Wykładowczyni na licznych uniwersytetach w Europie, Azji i Afryce. Prowadziła badania terenowe i wolontariat w wielu krajach rozwijających się w tym afrykańskich (m.in. Sudan, Kamerun, Tanzania, Etiopia, Rwanda) i azjatyckich (m.in. Mjanma, Indonezja, Chiny, Bangladesz, Indie) oraz współpracowała z licznymi instytucjami (Komisja Europejska, ASEAN, COMESA, Unia Afrykańska).

Jest absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, gdzie pracowała od 2007 do 2024 roku. Była pracownikiem naukowym w Graduate Institute of International and Development Studies w Genewie (2011–2012), JF Kennedy School of Government, Harvard University (2013–2014) oraz School of Public Administration na Central South University w Chinach (2020–2022), a także profesorem wizytującym na Guizhou University of Finance and Economics w Guiyang (2019).

Autorka lub współautorka publikacji i opracowań naukowych dotyczących ekonomii międzynarodowej i ekonomii rozwoju, w szczególności problematyki krajów rozwijających się, współpracy i integracji gospodarczej oraz stosunków międzynarodowych w regionie Azji i Pacyfiku, które ukazały się w języku polskim, angielskim, chińskim, hiszpańskim i serbskim, w tym 7 książek.

Dr hab. Krzysztof Pabis, prof. UŁ — entomolog, oceanobiolog; profesor w Katedrze Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego; prorektor ds. popularyzacji nauki i kształcenia UŁ.

Jest członkiem Komitetu Badań Polarnych Polskiej Akademii Nauk (kadencja 2023–2026) i delegatem Uniwersytetu Łódzkiego do Rady Polskiego Konsorcjum Polarnego. Uczestniczył w wyprawach naukowych, między innymi w regionie Półwyspu Antarktycznego oraz na wody Birmy. Współpracuje z czasopismami naukowymi — jako redaktor „Polish Polar Research” i od 2023 jako członek rady redakcyjnej „Frontiers in Marine Science”. W latach 2002–2016 był sekretarzem Łódzkiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Entomologicznego. Jest opiekunem naukowym wielu doktorantów i studentów, a także członkiem Zrzeszenia Tutorów Uniwersytetu Łódzkiego.

W ramach badań naukowych interesują go obecnie ekologia i różnorodność organizmów żyjących na dnie morskim, choć jego praca naukowa rozpoczęła się od entomologii, w szczególności badań biologii motyli związanych ze środowiskiem wodnym oraz ekologii motyli dziennych na terenach zurbanizowanych i rolniczych. Z zamiłowania jest popularyzatorem nauki, autorem lub współautorem kilkudziesięciu artykułów popularnonaukowych (między innymi w czasopismach „Kosmos”, „Wszechświat” i „Focus”) oraz książek edukacyjnych, m.in. „Dlaczego motyl zjada muchę” (2018), „Gąsienice w czekoladzie” (2018), „Owadziarium czyli geniusz owadów” (2020) oraz „Krzysztof Pabis opowiada o owadach świata” (2022). Opracował również atlas „Motyle dzienne Łodzi” (2018).

Dr Magdalena Wnuk — doktor nauk humanistycznych; specjalistka Centrum Humanistyki Cyfrowej Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk ds. otwartej nauki; kierowniczka Sekcji Otwartej Humanistyki CHC.

W Centrum Humanistyki Cyfrowej koordynuje działania związane z rozwojem sieci OPERAS-PL i wykonuje zadania w projektach OPERAS. Wcześniej przez siedem lat (2013–2019) pracowała jako analityczka i koordynatorka projektów w Stowarzyszeniu 61, rozwijając serwisy internetowe MamPrawoWiedziec.pl i Jawny Lobbing. Była również w zespole projektu Omega PSIR — oprogramowania CRIS rozwijanego przez Politechnikę Warszawską i firmę SAGES. Aktywnie uczestniczy w kilku projektach: OPERAS-PLUS (On the road to sustainability: paving the way for OPERAS as an efficient open Social Sciences and Humanities scholarly communication Research Infrastructure), PALOMERA (Policy Alignment of Open Access Monographs in the European Research Area), TRIPLE (Targeting Researchers through Innovative Practices and multiLingual Exploration). Jest współautorką i sygnatariuszką Manifestu Otwartej Humanistyki.

Prowadzi badania interdyscyplinarne, łączące perspektywę antropologiczną, socjologiczną i historyczną. Jest autorką książki „Kierunek Zachód, przystanek emigracja” wydanej w serii „Monografie FNP”. Pracę doktorską, dotyczącą wieloletniej adaptacji polskich emigrantów lat 80. w Austrii, Szwecji i we Włoszech, obroniła w Instytucie Historii PAN. Jej zainteresowania badawcze dotyczą migracji, nacjonalizmu, etniczności w zglobalizowanym świecie, integracji europejskiej, antropologii polityki i metod jakościowych. W badaniach wykorzystuje podejście interdyscyplinarne i łączy różne metody analizy i źródła, takie jak dane administracyjne, dokumenty osobiste i wywiady.

Prof. dr hab. Jarosław Płuciennik — kulturoznawca, literaturoznawca, kognitywista, historyk idei; profesor w Katedrze Teorii Literatury Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego; redaktor naczelny czasopisma „Zagadnienia Rodzajów Literackich. Formy kultury i teorii”. 
Był prorektorem UŁ ds. jakości i programów kształcenia w latach 2012–2016, a także pełnomocnikiem Rektora UŁ ds. Otwartych Zasobów Edukacyjnych w kadencji 2016–2020. Od wiosny 2020 r. do 2021 r. członek Zespołu doradczego ds. polityki klimatyczno-środowiskowej Uniwersytetu Łódzkiego.

Wielokrotnie nagradzany przez Rektorów UŁ i Konferencję Rektorów łódzkich uczelni państwowych i PAN, odznaczony Medalem KEN (2011) i Złotą Odznaką UŁ (2013). Wykładał gościnnie na Uniwersytecie Warszawskim, w Akademii Muzycznej w Łodzi i na Uniwersytecie w Lund. Wykładał także w Seton Hall University w New Jersey, USA. Prowadził studia i badania w Lund University Cognitive Science w Szwecji, w Westminster College i Clare Hall w Cambridge, w Instytucie Kultury w Bolzano i w CEU w Budapeszcie. Był kierownikiem międzynarodowych projektów EU: LLOM, iProfessionals oraz Boys Reading, iProUŁ 2014 oraz Otwarty UŁ. Był Przewodniczącym Komisji Kultury i Sztuki Polskiej Akademii Nauk Odział w Łodzi od 2015 r. Członek Komitetu Nauk o Kulturze Polskiej Akademii Nauk (w kadencji 2020-2023), w jego ramach członek Zespołu ds. międzynarodowych oraz Zespołu ds. społecznych. Jest i był członkiem wielu międzynarodowych i polskich towarzystw naukowych. Od 2010 roku Redaktor Naczelny międzynarodowego półrocznika naukowego „Zagadnienia Rodzajów Literackich/The Problems of Literary Genres”.
Wypromował 8 doktorantów(-ek) oraz ok. 100 prac dyplomowych (głównie magisterskich).

Wśród jego zainteresowań naukowych znajdują się: kognitywistyka (szczególnie, teoria figur retorycznych oraz narratologia i teoria umysłu, wielomodalny i multimedialny storytelling, twórcze pisanie, krytyczno-medialne kompetencje, produkcja kulturowa), filozofia i historia kultury (zwłaszcza porównawczo kultur skandynawskich i polskiej, kultura nordycka, kultura aktywizmu i subkultur, wolność słowa, demokracja i nowoczesność, disneyizacja i disneyfikacja), wielojęzyczność oraz ekokrytyka (np. Greta Thunberg i kulturowe konteksty jej wystąpień), jak również badania nad szkolnictwem wyższym (demokracja uniwersytecka, idea uniwersytetu), cyfrowa humanistyka (także jako metodologia) i otwarte zasoby edukacyjne.
 

PLAN SEMINARIUM

Otwarta nauka i niebibliometryczne aspekty oceny działalności naukowej i ewaluacji

22 października 2024 r., Biblioteka UŁ — Strefa Coworkingowa (parter)

Uroczyste rozpoczęcie Seminarium — godz. 11.30–11.45

Wykład wprowadzający — godz. 11.45–12.10

prof. dr hab. Stanisław Kistryn (Uniwersytet Jagielloński), koordynator polskiego oddziału Coalition for Advancing Research Assessment, przybliży główny cel i działania zainicjowane w ramach CoARA, zmierzające do zmiany systemu ewaluacji badań naukowych i określenia miejsca otwartej nauki w tym systemie.

Panel ekspercki — godz. 12.10–14.15

W panelu eksperckim udział wezmą osoby zaangażowane w badanie środowiska naukowego i systemu ewaluacji nauki, reprezentujące różne dyscypliny i mające nierzadko odmienne doświadczenia związane z otwieraniem nauki w Polsce:

  • dyr. Ewa Bluszcz (Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego)

  • prof. dr hab. inż. Andrzej Jajszczyk (Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie)

  • dr hab. Katarzyna Nawrot (Uniwersytet Warszawski; CoARA)

  • dr hab. Krzysztof Pabis, prof. UŁ (Uniwersytet Łódzki)

  • dr Magdalena Wnuk (Instytut Badań Literackich PAN; OPERAS)

  • Moderacja spotkania: prof. dr hab. Jarosław Płuciennik (Uniwersytet Łódzki)

Zakończenie Seminarium i lunch — godz. 14.15–15.15

Kontakt z organizatorami: openaccess@lib.uni.lodz.pl