Uniwersytet Łódzki w konsorcjum na rzecz humanistyki!

Uniwersytet Łódzki na przełomie 2024 i 2025 roku przystąpił do konsorcjum naukowego mającego na celu realizację przedsięwzięcia „OPERAS-PL – polska infrastruktura otwartej komunikacji naukowej dla nauk humanistycznych i społecznych”.

Projekt stanowi część European Roadmap for Research Infrastructures, European Strategy Forum on Research Infrastructures (ESFRI). W styczniu konsorcjum złożyło do MNiSW wniosek o wpisanie OPERAS-PL na Polską Mapę Infrastruktury Badawczej.

Rolę lidera — jako instytucja będąca członkiem sieci OPERAS — pełni Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, a poza Uniwersytetem Łódzkim do konsorcjum należą: Centrum Cyfrowe, Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk – Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Śląski w Katowicach oraz Uniwersytet Warszawski.

Działalność konsorcjum umożliwi nie tylko aktywniejszy udział Polski w inicjatywie OPERAS, ale i stanie się okazją do uzyskania realnego wpływu na poprawę infrastruktury i komunikacji naukowej w obszarze nauk humanistycznych i społecznych w Europie — istotnego zwłaszcza w kontekście dynamicznego rozwoju humanistyki cyfrowej.

OPERAS to międzynarodowa inicjatywa wspierająca rozwój otwartej komunikacji naukowej w Europejskiej Przestrzeni Badawczej. Członkowie sieci współtworzą infrastrukturę badawczą dla nauk humanistycznych i społecznych, a łącząc siły, mogą ubiegać się o granty w ramach międzynarodowych i krajowych konkursów. Od 2021 roku krajowy oddział OPERAS koordynuje Centrum Humanistyki Cyfrowej (Instytut Badań Literackich PAN).

Materiał: Anna Zatora